Sonuç Sorgulama

Medeni Hal Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024

Medeni hal, bir kişinin evlilik, boşanma, ölüm gibi ailevi durumlarını gösteren resmi belgedir ve bu belge, çeşitli resmi işlemler için gereklidir. Belgede, kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, anne ve baba adı, evlilik tarihi, eşinin adı ve soyadı, boşanma tarihi ve varsa çocuk bilgileri yer alır.

Medeni Hal Sorgulama Nasıl Yapılır?

Medeni hal sorgulama işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Medeni durum öğrenme için uygulayabileceğiniz yöntemler arasında şunlar yer almaktadır.

  • E-Devlet Kapısı
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
  • Nüfus Müdürlükleri

Evlimi bekarmı sorgulama işlemi için kişiler başkası adına medeni hal sorgulama yapamamaktadır. Ancak sorgulama yapılacak kişinin yanında bulunması veya e-devletine giriş yapılması ile sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir.

E-Devlet Kapısı İle Medeni Hal Sorgulama

Medeni Hal Sorgulama

Medeni hal sorgulama işleminin en kolay ve hızlı yolu e-Devlet Kapısı’nı kullanmaktır. E-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanıp sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ” Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama ” yazmanız gerekmektedir.

Açılan sayfada “Sorgula” butonuna tıklayarak TC ile medeni hal sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bu işlem ile doğum tarihi sorgulama da yapılabilmekte ve nüfus kayıt örneğinde gerekli tüm bilgiler bulunabilmektedir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İle Medeni Hal Sorgulama

Medeni hal sorgulama işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidilerek de kolayca yapılabilmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne randevu alarak veya randevusuz olarak gidilebilmektedir.

Randevu almak için resmi web sitesini kullanabilirsiniz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gittiğinizde, T.C. kimlik numarası ve kimlik belgesi ibraz ederek medeni hal belgesi talep edilebilmektedir.

Nüfus Müdürlükleri İle Medeni Hal Sorgulama

Sorgulama işlemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı nüfus müdürlüklerinden de yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüğüne başvuru yaparken T.C. kimlik numaranızı ve kimlik belgenizi ibraz etmeniz gerekir.

Nüfus müdürlüğü personelleri, gerekli işlemleri gerçekleştirerek medeni hal belgenizi size teslim etmektedir. Yurt dışında yaşıyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvurarak da medeni halinizi öğrenebilirsiniz.

Ad soyad ile medeni hal sorgulama işlemi kimlik kartınız ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Medeni Hal Belgesi Sorgulama İşlemi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Devlet Kapısı’ndan medeni hal belgesi sorgulama işlemi ücretsizdir. Nüfus müdürlüklerinden veya konsolosluklardan medeni hal belgesi randevusu almak da ücretsizdir ve medeni hal belgesi talep ederken herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Medeni hal belgesi, onaylı veya apostilli olarak da talep edilebilmektedir. Medeni hal belgesi, çeşitli resmi işlemler için gereklidir. Özellikle bu işlemlerden bazıları şunlardır.

  • Evlilik işlemleri
  • Boşanma işlemleri
  • Miras işlemleri
  • Vatandaşlık işlemleri
  • Eğitim işlemleri
  • İş başvurusu
  • Pasaport başvurusu

Özellikle bu gibi işlemler için doğrudan E-Devlet üzerinden medeni hal belgesi ve nüfus kayıt örneği alınabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu