VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Yerleşim Yeri Adresi Doğruluğu Sorgulama

Sorgulama Rehberi olarak sizlere Adres Kayıt Sistemi (AKS) işlemlerini detaylı bir şekilde anlatacağız,

T.C Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Adres Kayıt Sistemi (AKS) sayfası yoluyla, Adres kaydınızın sorgulamasını yapabilir, adres bilgilerinizi doğrulayabilirsiniz, ikametgah sorgulaması yapabilirsiniz. Yerleşim adresi ikametgah doğrulaması işlemi için Adres Kayıt Sistemi Yerleşim Yeri Doğrulama ekranına TC Kimlik numaranızı girmeniz, sonrasında il, ilçe ve cadde bilgilerini belirtmeniz gerekmektedir.

www.adres.nvi.gov.trNüfus Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi ( AKS ) işlemleri adres kayıtlılık sorgulama sayfasına girdikten sonra karşımıza yukarıdaki resimdeki gibi bir sayfa gelecektir, Bu sayfada bulunan bütün boşlukları eksiksiz bir şekilde doldurmamız gerekmektedir. Nüfus cüzdanınızda bulunan T.C Kimlik No bilgilerini eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan RESİM DOĞRULAMA kodunu girerek sol alt köşede mercek simgesiyle belirtilmiş olan SONRAKİ butonuna basıyoruz ve karşımıza aşağıdak resimdeki gibi bir sayfa geliyor.

www.adres.nvi.gov.trBu adımda doğrulamak istediğiniz adresi belirtmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz adres herhangi bir il veya ilçe merkezinde ise İl/İlçe Merkezi, herhangi bir beldede ise Belediye Adresi veya herhangi bir köyde ise Köy Adresi seçeneklerinden birini işaretleyerek ilgili adres bileşenlerini seçiniz. Eğer adresinizi sistemde bulamıyorsanız adresiniz sistemde kayıtlı olmayabileceği gibi numarataj çalışmaları sırasında adres bileşenleriniz değişmiş de olabilir. Bu durumda bağlı bulunduğunuz Belediye veya İl Özel İdaresi ile iletişime geçerek yeni adres bileşenlerinizi öğrenebilir veya adresinizi sisteme tanıtılmasını sağlayabilirsiniz.Yerleşim Yeri Adresinizi doğrulamak için adresinizi seçtikten sonra Son düğmesine basıyoruz ve Adres Kayıt Sisteminde (AKS) kayıtlı yerleşim yeri (ikametgah) bilgilerimizin doğru olup olmadığını öğrenebiliyoruz. Adres Kayıt Sistemindeki yerleşim yeri bilgilerimizi doğru olup olmadığını  www.adres.nvi.gov.tr adresinden öğrenmek için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla