ADSL KOTA SORGULAMA

İnternet (ADSL) Adil Kullanım Kotası (AKK) Sorgulama

Çok zamandır var olan ancak yakın zamanda Türk Telekom’un hayata geçirdiği Adil kullanım kotası uygulaması bütün internet kullanıcılarının keyfini kaçırmaya yetti.  Bir çoğumuz belki böyle bir kota uygulamasının varlığından bile haberdar değildik ancak internet hızlarımızın düşmesi ile birlikte bundan da haberdar olmuş olduk.

Adil kullanım kota miktarınızı doldurduğunuzda internet hızınız otomatik olarak 1 Mbps ye düşürülmektedir ve bariz şekilde yavaş bir internet kullanmak zorunda kalmaktayız.

Peki Nedir bu Adil Kullanım Kotası ? Adil kullanım Kotamı nasıl? Nereden Sorgulayabilirim?

Adil Kullanım Kotası AKK Şu şekilde izah edilmektedir.

“Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. Adil kullanım uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.”

Adil kullanım kota kapasitem ne kadar ? Kaç GByte (gigabyte) kullandığımda kotayı aşmış oluyorum ?

“Tüm NET Paketler için adil kullanım uygulanmaktadır. NET4 ,NET6 ,NET12 paketleri için aylık download (indirme) miktarı 25 GB’yi ; NETLİMİTSİZ; NETDİSK Hediyeli NETLİMİTSİZ ve ULTRANET(16 Mbps’e kadar) Paketleri için aylık download (indirme) miktarı 50 GB’yi ;NETLİMİTSİZ Plus için 100 GB’ yi aştıktan sonra, ayın geri kalan günleri için download hızı 1 Mbps olarak uygulanacaktır. Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım noktasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.”

Adil kullanım kotasını aşıp aşmadığınızı abonesi olduğunuz adsl servisinin TTnet, Turknet, Smile Adsl vb. kota sorgulama sayfasından aylık download miktarınıza bakarak öğrenebilirsiniz.

TTnet ADSL Adil kota Kullanımı, Kota durumunu Öğrenmek İçin Tıklayın.

Smile ADSL Adil kota Kullanımı, Kota durumunu Öğrenmek İçin Tıklayın.

Turknet ADSL Adil kota Kullanımı, Kota durumunu Öğrenmek İçin Tıklayın.

1 Yorum

Yorum Yapmak İçin Tıkla

  • şu akk adlı salak şeyi kaldırın lan sizin yüzünüzden bu millet gelişemiyor internetten para alıyorsunuz ama akk adlı mal şeyi verip para istiyorsunuz böyle devam edecekse biz ttneti bırakırız hep akk hep akk bıktık bundan ya youtubede video izleyecez izleyemiyoruz oyun oynayacaz oynayamıyoruz