SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

Şifresiz Emekli Sandığı Hizmetleri Sorgulama

Sorgulama Rehberi olarak sizlere Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden resimli olarak Şifresiz Emekli Sandığı (4C) Emeklilik Yaşı Hesaplama ve Emeklilik Hizmet Süresi Sorgulama işlemlerini detaylı bir şekilde anlatacağız,

Emekli sandığına bağlı olan çalışanların bir çoğu artık 4C kapsamında değerlendirilmektedir. Eskiden Emekli Sandığı, SSK, Bağkur gibi isimlerle adlandırılırken günümüzde Emekli Sandığı 4C, SSK 4A, Bağkur 4B çalışanları olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleştirildi. Emekli Sandığına bağlı çalışanlar 4C kapsamında adlandırıldıktan sonra, birçok kişi emeklilik yaşı değişti mi, 4C emeklilik yaşı nasıl hesaplanır, 4C emeklilik hizmet süresi nasıl hesaplanır gibi soruları akıllarının bir köşesinde oluşturdular.

Emeklilik yaşı ve emekli hizmet süresi hesaplaması yapabilmek için öncelikle SGK Emekli Sandığı Sorgulama ekranına giriş yapmamız gerekmektedir. Şifresiz Emekli Sandığı Sorgulama sayfasına girdiğimizde kaarşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

www.sgk.gov.tr

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emekli Sandığı (4C) Emeklilik hizmet dökümü ve yaşı hesaplama sayfasına giriş yaptıktan sonra resimde görmüş olduğumuz alanları doldurmamız gerekmektedir.
Şifresiz Emekli Sandığı Emeklilik Hizmet Süresi ve Emeklilik Yaşı Hesaplamalarını yapabilmek için;
*Doğum tarihinizi yazıp, cinsiyetinizi seçiniz.
*4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi, başlangıç ve bitiş tarihlerine uygun olarak belirtiniz.
*Görevden ayrılıp yeniden göreve başlamışsanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtiniz.
* 4/a (Devredilen SSK), 4/b (Devredilen Bağ-Kur) ve diğer(506 SK/20.Md tabi geçen) hizmetleriniz varsa ilgili alandan hizmetlerinizi ekleyiniz.
*4c’ye(Devredilen Emekli Sandığı) tabi emeklilik yaş hesabınız tamamen girdiğiniz bilgiler esas alınarak yapılmakta olup bilgilendirme amaçlıdır. Resmi bir işlemde kullanılamaz.
*Hiçbir surette resmiyet arzetmemektedir.
*Aynı tarihlere rastlayan hizmetleriniz varsa, çakışan sürelerden bir tanesi dikkate alınacaktır.
*18 Yaş altı hizmetleriniz, ancak Kaza-i Rüşt kararı ve/veya 18 yaş öncesi yaş tashihi geçerliliği durumunda dikkate alınacaktır.
*Fiili hizmet zammı süresinden yararlanan kişilerde bu tablo uygulanmamaktadır.

Yorumlar

Yorum Yapmak İçin Tıkla

  • EMEKLİ SANDIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA KURUMUNUZA İKİ ADET YAZI GÖNDERDİM.YEDİ AY OLDU TARAFIMA BİR CEVAP VERİLEMEDİ BU AY SONUNA KADAR CEVAP VERİLMEZ İSE KURUMA DAVA AÇACAĞIM..21.10 .2014.

  • 131406 sicil nolu kamuda çalışırken 30 01 2013 tarihide emekli sadığına emeklılık dilekçemi vermiş olmama rağmen henüz emeklı aylığim bağlanamadı madüryetimin sebebi her ne olusa olsun enkısa zamanda tarafıma bidirilmesi rıca eder

  • 28,821,131,1 sicil nolu emeklisiyim 940 TLmaaş alırken 710 TL aldım nedeni ögrenmek istiyorum.