FORM ÖRNEKLERİ

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Aile Durum Bildirimi Formu Örneği

Eskiden Vergi iadesi zarfları doldurularak bir vergi iade indirimi almak söz konusuydu. Ancak artık AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Adı altında Çalışan her bireye aylık olarak ödenmektedir.

Yeni İş başlangıçlarında AGİ Aile Durum Bildirim Formu Doldurulması gerekmektedir.

Aile durum bildirim formuna göre ;

Eşin çalışıp çalışmama durumu,

Çocukların okuyup okumadığı,

Ek gelire sahip olunup olunmadığına bağlı olarak aylık ele geçen miktarlar tespit edilerek maaşınıza ek olarak ödenir.

En Alttaki Linkten AİLE BİLDİRİM FORMUnu İndirebilirsiniz.

Formu Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar :
1- Bu bildirim, işverenlerce yukarıdaki muhteviyatına uygun olarak çoğaltılıp kullanılabilecektir.
2- Bildirim, ilk işe girişte verilir. Çalışanın asgari geçim indiriminden yararlanan eş veya çocuk durumunda bir değişiklik meydana gelmesi halinde bildirim yeniden verilir.
3- Nafakasını sağladıkları çocuklara ait asgari geçim indiriminden yararlanacak olan eş tarafından, mahkeme ilamının onaylı bir örneği bildirime eklenir.
4- Çocuklar, sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilir.
5- İndirimin uygulamasında “çocuk” tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, “eş” tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.
6- Sadece ücret geliri elde eden eş, “çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş” kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bunlar dışındakiler ise çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kapsamında değerlendirilecek olup, münhasıran emekli maaşı alanlar da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilecektir.

2012 Yılı Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Zamlı Ücretleri İncelemek için Tıklayın

Aile bildirim formunu indirmek için tıklayın.

Yorumlar

Yorum Yapmak İçin Tıkla

  • Merhabalar,
    Ben bir mimari ofiste grafikerlik yapıyorum ve tek SSK’lı çalışanım. Asgari geçim kanununun çıkmasından bu yana aynı işyerinde çalışmaktayım. Şimdiye kadar hiç asgari geçim parası almadım. Geçmiş dönem alacaklarımı alabilir miyim? Alınıyorsa nasıl almam gerekir? Bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla, Volkan MUTLU

  • Mrb
    Çalıştığım işyerinde asgari geçim indiriminin ve çocuk parasının asgari ücrete dahil olduğunu söylüyorlar ve bunu kabul etmiyorlar. ne yapabilirim…

  • Mrb benim bir sorum olucak asgari geçim indirimde işe başladığında eşi çalışmıyor ise ve daha sonrasında işe girmiş ve işyerine bildirim yapmamış ise bundan işçmi sorumlu işverenmi?

    • asgari geçim indirimi için yaşanan her türlü değişikliği işçi işyerine bildirmekle zorunludur. Doğum – ölüm – eşinin işe başlaması – işsiz kalması gibi.